ava-logo-yeni.jpg

ANA SAYFA
OEM
AFTERMARKET
CAM DEĞİŞTİRME
ÜRÜN KULLANIMI
EL ALETLERİ
VİZYONUMUZ
LAMİNE CAM TAMİRİ
HİZMETLERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
AUTOMECHANİKA 2009
KAMPANYALARIMIZ
İLETİŞİM

CAM DEĞİŞTİRME


CAM DEĞİŞTİRME PROSESİ DETAYLARI

GEREKLİ MALZEMELER

res_m_1.jpg

İşe başlamadan önce kullanmanız gerekli tüm malzemelerin elinizin altında olmasını tavsiye ederiz. Aracın yan camlarını açınız ve araç göğüsü bölgesinin üzerini örtünüz.

Tamir setinin içindekiler : Mastik, BETACLEAN 3300, BETAPRIME 5061, uygulama ucu, kesme teli, BETAGUN veya BETAPRESS uygulama tabancası.

Ek takımlar : Koruma eldiveni ve gözlüğü, bıçak vakumlu cam tutucuları, lifsiz temizleme kağıdı, ara boşluk bırakma
takozları ve cam çıkartma takımı.

CAMIN ÇIKARILMASI


resim_2.jpg

Camın lastik fitillerini, trimini ve cam sileceklerini, araç üreticisinin talimatlarına uygun olarak çıkartınız. Camı, kesme teli veya özel bir bıçak ile keserek karoseriden ayırınız. Camla çalışırken, sürekli gözlük kullanınız. Vakumlu cam tutucuları kullanarak hasarlı camı çıkartınız.

KOROZYON ÖNLEMLERİ

resim0.jpg

Eğer korozyon mevcutsa, aşağıdaki prosedür kullanılmalıdır: Camın oturacağı yeri, çıplak metale ininceye kadar taşlayınız veya zımparalayınız ve BETACLEAN 3300 kullanarak temizleyiniz.

Anti-korozyon primeri BETAPRIME 5201; in uygulanması: Primerin kabını, açmadan önce iyice çalkalayınız. Eğer çökelme varsa, iyice karışması için tahta bir çubuk kullanarak karıştırınız. Metal primerini, aplikatör kullanarak ve hatta bir filim tabakası şeklinde uygulayınız. Kabı hemen kapatınız. Metal primerinin kuruması için 30 dakika bekleyiniz. Daha sonra BETAPRIME 5061; i üstüne uygulayınız ve kuruması için 10 dakika bekleyiniz.

PUR mastik kalıntıları olan karoseri boşluğunun hazırlanması

resim3.jpg

Eğer PUR kalıntıları sağlam ise ve korozyon yoksa, o zaman temiz bir yüzey sağlamak için kalıntıyı 1-2 mm kalınlıkta kalacak şekilde kesiniz ve tekrar yapıştırılması için yüzeyi düzleştiriniz.

Montaj Öncesi Camın Kontrol Edilmesi

resim4.jpg

Temizleme ve primerleme yapılmadan önce, yeni camın, araca oturduğunu ve olası hatalarının olup olmadığını kontrol etmeniz tavsiye edilir.(Kuru Oturtturma ).

BETACLEAN 3300 ile Camın Temizlenmesi

resim5.jpg

BETACLEAN 3300 ıslak temizleme bezi ile camı temizleyiniz ve kuru bir bezle siliniz. Daha büyük çaptaki temizlikler için: BETACLEAN 3300 ü cama sprey olarak uygulayınız ve kuru bir temizleme bezi ile temizleyiniz.

BETAPRIME 5061; in Cama Veya Serigrafiye Uygulanması

resim6.jpg

Tüpü, içerisindeki bilye serbest kalana kadar çalkalayınız ve bilye sesinden sonra 1 dakika daha çalkalayınız. Primer tüpünü kesiksiz bir hareketle kullanınız ve BETAPRIME 5061 i cam yapışma bölgesine, hatta ince bir film tabakası şeklinde uygulayınız. Kuruması için 3-10 dakika arasında bekleyiniz.

Dikkat : BETAPRIME 5061 i PUR ve RIM malzemesi üzerine uygulamayınız.

Daha Önceden Uygulanmış Primerin Aktive Edilmesi BETAWIPE 4604

resim7.jpg

Daha önceden uygulanmış primer üzerine, BETAWIPE 4604, keçe aplikatör veya aktivatör tüpü ile düzgün bir şekilde uygulanmalıdır. Daha sonrasında, aktivatörün kuruması için 10 dakika beklenir.

Araç Karoserindeki Boşlukların Kapatılması

resim8.jpg

Araç üreticisinin talimatlarına uygun olarak, boyanın kurumasını bekleyiniz. Kuru boya üzerine BETAPRİME 5061 kullanınız ve kuruması için 3-10 dakika arasında bekleyiniz (Kullanmadan önce BETAPRİME 5061 i iyice çalkalayınız).

Tirim ve Kauçuk Fitilin Oturtulması

resim9.jpg

Trim ve kauçuk fitil, araç üreticisinin talimatlarına uygun olarak cam üzerine monte edilmelidir.

Yapıştırıcının / Mastiğin Uygulanması

resim10.jpg

PUR-yapıştırıcı BETASEAL veya BETAMATE mastiği, cam üzerindeki yapışacak yüzeyin her yerine ve diğer tarafta karoseriye uygulayanın (Araç üreticisinin talimatlarına bakınız ).

CAMIN OTURTULMASI

resim11.jpg

Vakumlu cam tutucularını kullanarak, karoseri boşluğu içerisine camı yerleştiriniz ve pozisyonuna getiriniz ve hafifçe bastırınız. Yapıştırıcının / mastiğin uygulanmasından hemen sonra camın oturtulması yapılmalıdır.

TRAFİĞE ÇIKIŞ SÜRESİ

resim12.jpg

Farklı Dow Automotive yapıştırıcılarının / mastiklerinin trafiğe çıkış süreleri, ürün bilgi formlarından alınmalıdır.

Kullanılan Ürüne göre 30 Dakika İle 4 Saat Arasında Değişmektedir.


ismim@benimadresim.com

Bana ulaşmak için yukarıdaki e-mail adresini kullanın